Biotech
facebooktwittertwitter
Okopírujeme mozek - připraveno pro Rádio BEAT.
Samsung (foto též), ve spolupráci s inženýry z Harvardské univerzity představil nový přístup k vytvoření paměťového čipu, který se blíží výpočetním funkcím mozku. Jde o neuromorfní 3D čip inspirovaný lidským mozkem, který by mohl posunout hranice strojové inteligence, neurověd i polovodičových technologií a umožnit zkopírovat, zálohovat mozek.
 
 
Neuromorfní čip napodobuje biologické neurony a reaguje skoro stejně jako ty v prostoru našeho mozku – takže v 3D a my programujeme zatím jen v 2D. Lidský mozek obsahuje zhruba 86 miliard neuronů a způsob jejich propojení je velmi složitý a především díky nim je mozek tak zvláštní.
Neuromorfní inženýrství se od 80. let snažilo napodobit funkce mozku a dát to do křemíkového čipu. Jenže to bylo složitější, než se čekalo. Nemáme dostatek znalostí o tom, jak jsou neurony propojeny navzájem, aby mohly plnit vyšší funkce mozku.
To chtějí výzkumníci vyřešit pomocí nových nanoelektrod, které budou schopny tyto informace z hloubi mozku přinést. Nevzniká tedy napodobenina mozku, ale 3D čip mozkem inspirovaný. Možná budeme moct zálohovat hlavu.
Pin It