Člověk
facebooktwittertwitter

Stále ve střehu – smart dopravní řešení pro bezpečnější přechody, křižovatky a silniční provoz vůbec.

V pondělí 1. listopadu 2021 v brněnských Kohoutovicích byl představen projekt chytrého dopravního značení pro zlepšení bezpečnosti chodců. Pro chodce to bude znamenat větší bezpečí, zároveň lepší přehled pro řidiče a také cenná data týkající se dopravního provozu, to vše do Brna přinese chytré značení iisign a brzy bude v testovacím režimu přímo v provozu spuštěno. Je to jedno z užitečných řešení, které vzniká hlavně díky členům IQRF Alliance, což je české a mezinárodní sdružení, jehož členy spojují bezdrátové technologie. :-)   

Viz článek: IoT inovace ve městě: zaměřeno na světla, bezpečné přechody a cyklostezky

Z tiskové konference: „Značka díky čidlům zaznamená blízkost chodců v dosahu přechodu i blížící se automobil, určí jeho rychlost a řidiče upozorní na možné nebezpečí světelnou signalizací,“ říká Lubomír Kuča, jednatel společnosti Compactive, která za vývojem a výrobou chytrého značení stojí. (Commpactive - komplexní služby v oblasti elektroinstalace, automatizace, informačních, komunikačních a bezpečnostních technologií.)

Brno jako pilotní město chytrého značení? Jistě. První značka už stojí v blízkosti dětského hřiště za nákupním centrem Olympia v Modřicích. S dalšími se lidé setkají na Veslařské ulici v Jundrově u přechodu před základní a mateřskou logopedickou školou, kde městská část dlouhodobě řeší problémy s přecházením dětí v hustém provozu. Další značka bude stát v Kohoutovicích. „Pro zkušební provoz jsme po konzultaci se starosty vybrali úseky, kde je kvůli provozu nižší přehlednost a vzhledem k blízkosti škol a školek také vyšší koncentrace dětí. Obyvatelé si tak v příštích měsících ověří, jak značka funguje v praxi,“ vysvětluje Richard Jílek, obchodní manažer společnosti Compactive.

Sběr dat jako příprava na Smart City. Kromě bezpečnostní funkce dokážou značky díky zabudovaným čidlům zaznamenávat, ukládat a odesílat do internetového aplikace – cloudu – statistická data, jako je například počet automobilů a chodců v místě v jednotlivých časech během dne, průměrnou rychlost projíždějících aut a meteorologické údaje jako teplotu, vlhkost vzduchu a barometrický tlak. „V blízké budoucnosti se budeme stále více setkávat s koncepty chytrých měst a chytrých silnic, které využívají digitální, informační a komunikační technologie za účelem efektivnějšího využití své infrastruktury a snížení spotřeby energií. Základem pro tento rozvoj jsou data a některá z nich mohou vedení měst získávat už nyní právě prostřednictvím značek iisign,“ dodává Richard Jílek.

Redakce: Během roku umírá na českých a moravských komunikacích víc než 100 chodců a obvinění si v drtivé většině případů vyslechne řidič. Jako příčiny obvykle figurují v policejních kolonkách „nevěnování se řízení“, „nedání přednosti na přechodu“ či „vysoká rychlost“.

Kvalitní osvětlení přechodů není úplně jednoduchá záležitost a vyžaduje chytré lampy s kvalitním řízením režimu světelných toků a obvykle novou instalaci. Což je teď snadno řešitelná věc. 

 

Ten problém je už letitý, máte-li zájem o asi 10 let starou odbornou studii pro osvětlení na přechodech, zde je.
 

Vývoj a výzkum může za nové technologie, které přináší nové možnosti a už se nejedná jen o pasivní ochranu chodců, ale přichází opravdu SMART řešení, které je levné, praktické a nesmírně užitečné.  

 

Pin It